.

.

niedziela, 22 kwietnia 2012

Pizza ciasto

Idea ziół i posiekanych oliwek w pizzowym cieście jest ściągnięta z pomysłu mojego brata, który robi najlepszą pizzę na świecie.

Pizza dla trzech osób albo dwóch straszliwie głodnych:
* 0,5kg mąki
* świeże drożdże (taki kawałek ok. 1,5 cm średnicy) i nieczubata łyżeczka cukru
* 1,5 łyżeczki soli, czubata łyżeczka ziół prowansalskich, 15 drobno posiekanych czarnych oliwek
* ok. 300ml ciepłej wody
* 1 łyżka oliwy

Odlewamy trochę wody, dodajemy do niej łyżkę mąki, cukier i drożdże, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Czekamy, aż ożyje i urośnie :)
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy roztarte w palcach zioła, sól i oliwki, delikatnie mieszamy, dodajemy zaczyn drożdżowy, oliwę i 2/3 wody, wyrabiamy ciasto. Zostawiamy w spokoju na jakieś 5-10 min. i ponownie wyrabiamy. Jeśli potrzeba dodajemy jeszcze wody (ciasto po zostawieniu na chwilę w spokoju lepiej się wyrabia). Formujemy kulkę (albo mniejsze kulki na małe pizze dla każdego :) kładziemy na omączonej ściereczce i zostawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Delikatnie miętolimy, tak kilka przełożeń i odstawiamy jeszcze na pół godziny w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia.
Wałkujemy ciasto na placek i nakładamy górę. Ciasto wałkujemy na 5mm grubości, chyba, że wolimy na grubym cieście, to placek robimy grubszy. Dajemy pizzy jeszcze z 15 min. na delikatne wyrośnięcie i w tym czasie nagrzewamy piekarnik na 200 stopni, w tej temperaturze pizzę pieczmy 8-10 min.

Drobne uwagi:
*jeśli macie w domu suszone pomidory w oliwie, to polecam zamiast zwykłej oliwy do ciasta dodać tą ze słoiczka pomidorów, można też dodać posiekane suszone pomidory
*ciasto na smaczną pizzę można wyhodować w ciepłym miejscu w godzinę (na kaloryferze albo na termoforze z gorącą wodą w środku). Jednak im dłużej (w temperaturze pokojowej) ciasto wyrasta tym jest lepsze, bo drożdże to smaczne bestie są. To już zależy po prostu od ilości czasu jakim dysponujemy na zrobienie pizzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz